I lagmotionen föreslås en ändring av upphovsrättslagens paragraf, i vilken det föreskrivs om tillgängliggörande av verk för personer med funktionshinder och ersättning för detta. Målet är att litterära upphovspersoner ska få skälig ersättning för alla lån från Tillgänglighetsbiblioteket Celia oavsett utlåningsformat. För närvarande motsvarar rätten till ersättning enligt lagstiftningen inte den faktiska användningen av verk.
Tillgänglighetsbiblioteket Celia är statens specialbibliotek vars uppgift är att tillhandahålla tjänster för personer med läsnedsättning. Celia producerar litteratur i tillgängliga format för dem som inte kan läsa konventionella böcker på grund av till exempel skada eller sjukdom. Som behörig sammanslutning behöver Celia inget tillstånd för användning eller betala för licens för verk. Enligt upphovsrättslagen betalas ersättning till litterära upphovspersoner för en del Celia-lån, men största delen av den utlånade litteraturen omfattas för närvarande inte av ersättningen. Detta beror på att sätten att använda litteratur har utvecklats under årens lopp i den digitala miljön, medan lagstiftningen inte erkänner sådan användning.
Riksdagsledamot Eeva-Johanna Eloranta (SDP) lämnade fredagen den 28 .februari tillsammans med ledamöterna Pia Viitanen (SDP), Lotta Hamari (SDP), Pia Lohikoski (VF), Tiina Elo (Gröna) och Anne Kalmari (C) en lagmotion om Celia-ersättningarna till riksdagen. Syftet med motionen är att ändra ersättningarna för Celia-lån så att de i högre grad ska motsvara Celias utlåning.
Tillgänglighetsbiblioteket Celia står för över 1,3 miljoner lån om året. Enligt den gällande lagstiftningen betalas ersättning för Celia-lån endast när Celias kund får behålla ett exemplar av en ljudbok. I praktiken innebär detta en fysisk CD-skiva eller en ljudboksfil som laddas ner på den egna enheten. Största delen av lånen sker dock i dag i form av strömning eller ljudåtergivningsprogram.
”Det är fint att en lagmotion nu har lämnats för att åtgärda missförhållandet med Celia-ersättningar! Elorantas motion värdesätter författarnas och översättarnas arbete. I dag omfattas bara en liten del av Celias utlåning av litteratur av Celia-ersättningar, och i och med nedläggningen av CD-utlåningen förlorar upphovspersonerna så gott som alla ersättningar. Behovet av att uppdatera lagstiftningen om ersättningar är akut”, säger Sanastos chef för samhällsrelationer Linda Lappalainen.