Licenser för publicister


Genom att skaffa licens för användning av litteratur respekterar du upphovsrätten och upphovspersonerna får ersättning.


Iiro Rautiainen

Publiceringslicens

Litteraturen erbjuder färdigt och högklassigt innehåll för publikationer av många olika slag. Vi beviljar på våra kunders vägnar licenser för användningen av enskilda dikter eller textstycken som en del av en ny tryckt eller elektronisk publikation.


Publiceringslicens för elektroniska inlärningsmiljöer

Sanasto beviljar tillstånd att publicera enskilda dikter eller textstycken som en del av en elektronisk inlärningsmiljö. Med inlärningsmiljö avses en webbaserad helhet av elektroniska läromedel som består av läromedel för flera olika kurser inom ett ämne eller inom flera ämnen. Bara slutanvändare som har skaffat en licens har tillgång till inlärningsmiljön.

Utgivaren är skyldig att rapportera om den verkliga användningen till Sanasto minst en gång per år. Rapporteringen kan också enligt separat överenskommelse ske oftare.

anasto beviljar inte licenser för ny publicering av hela verk eller verkhelheter såsom romaner. Om du behöver en licens för en elektronisk inlärningsmiljö, vänligen kontakta: info@sanasto.fi


utställningslicens

Användning av litteratur på postkort

Vi beviljar på våra kunders vägnar licenser för användningen av enskilda dikter eller textstycken på postkort.

Eetu Ahanen

Licensrådgivning och kundservice

Har du frågor om licenser?

Sanastos kansli har öppet kl. 10–15 mån–fre.
Tfn . +358 (0)9 5629 3300
info@sanasto.fi

Kontakta oss