Sanasto kerää tekijänoikeuskorvauksia pääasiassa edustamilleen kirjallisuuden tekijöille. Joitakin korvauksia Sanasto voi kerätä myös muiden tekijöiden teosten käytöstä. Yhteishallinnointilain velvoittamana Sanasto julkaisee kerran vuodessa listan tekijöistä, joille on kertynyt maksettavaksi tekijänoikeuskorvauksia. Nämä tekijät eivät ole rekisteröityneet Sanastoon. Valtaosa kertyneistä korvauksista on radio- ja tv-käytön korvauksia.
Miksi listalla on myös ulkomaalaisia tekijöitä?
Maksettavaa on kertynyt myös tunnetuille ulkomaisille tekijöille, jos heidän teoksiaan on esimerkiksi luettu radiossa. Kaikki nimet ovat listalla siksi, että yhteishallinnointilaki velvoittaa Sanaston ilmoittamaan jokaisen tekijän, jolle on odottamassa tekijänoikeuskorvauksia. Ulkomaisille luovan työn tekijöille tekijänoikeuskorvaukset tyypillisesti tilitetään tekijän kotimaan tekijänoikeusjärjestön kautta. Käännösteosten kohdalla on mainittu alkuperäistekijä tai kääntäjä riippuen siitä kumman korvauksesta on kyse.
Miksi listalla on edesmenneitä tekijöitä?
Tekijänoikeus on voimassa 70 vuotta tekijän kuoleman jälkeen. Edesmenneen kirjailijan tai kääntäjän tekijänoikeus on siirtynyt tyypillisesti perillisille, ja tekijänoikeuskorvauksia tilitetään heille. Listalla saattaa myös olla joitakin tekijöitä, joiden kuolemasta on kulunut jo yli 70 vuotta, sillä listalle on koottu kaikki ne tekijät, joiden teosten käytöstä on raportoitu Sanastolle. Näiden teosten käytöstä ei kuitenkaan kerry korvauksia.
Avaa tekijälista tästä.